Вистава як один із способів навчання іноземної мови

Куркіна Ніна Сергіївна
викладач англійської мови (Харків)

      Сьогодні будь-який викладач іноземної мови знаходиться в постійному пошуку нових методик, підручників, підходів в навчанні мови, які б відповідали сучасним вимогам. Наше завдання якомога швидше захопити учнів в процес навчання, підтримувати їх бажання опанувати мову. Як показує практика, часто ми бачимо деяку невідповідність між реальними інтересами учнів, тим, що вони хотіли б розповісти і тим, що вони можуть розповісти  іноземною мовою. Така невідповідність може поступово руйнувати мотивацію учня. Для того, щоб цього не відбувалося, необхідні умови, що підтримують інтерес до мови, що дають учневі впевненість в тому, що він росте, а не стоїть на місці. Тому на курсах іноземних мов «Перші Київські курси іноземних мов Харків »завжди створюютья такі умови у вигляді тематичних уроків (наприклад, Halloween, St.Valentine's day, etc.), а так само спектаклі. Логічно, що наймасштабнішою подією року, коли можна і потрібно провести не просто тематичний урок, а саме спектакль, є свято Нового року. Саме через постановку невеликих вистав вивчення мовного матеріалу проходить найбільш ефективно.

      Основною метою такого виду діяльності є об'єднати воєдино три процесу: виховний, освітній і розвиваючий. Через підготовку до вистави в учнів розвиваються інтерес до культури мови, що вивчається, почуття і емоції, мовні здібності, комунікативні навички, а так само розширюється загальний кругозір. Участь в підготовці вистави розвиває в учнів взаєморозуміння, взаємовиручку, почуття відповідальності за спільну справу, культуру слухання, дає можливість проявити ініціативу, розвиває творчі здібності, допомагає дітям подолати боязкість. І все це при паралельній роботі над вимовою, читанням сценарію, перекладом сценарію, введенням і закріпленням нових лексичних одиниць, граматичних конструкцій. Такий вид діяльності сприяє подоланню "мовного бар'єру".

      Виставу можна розглядати як одну з можливостей практики аудіювання. А саме аудіювання є одним з найскладніших видів мовної діяльності. При роботі над виставою аудіювання є і метою і засобом навчання іноземної мови. Використовуючи його як засіб, ми відпрацьовуємо лексичні та граматичні навички, покращуємо фонетику. Метою є розуміння іноземної мови, пофарбованої емоціями в живому діалозі, в нормальному темпі. Так само учні повинні утримувати в пам'яті не просто слова, пропозиції, а цілі фрагменти діалогу, що відмінно тренує пам'ять. Таке аудіювання забезпечує можливість розуміти висловлювання на іноземній мові і реагувати на них. Крім того, якщо учень розуміє усну мову, її інтонацію, ритм, йому простіше опанувати читанням і письмом.

      Сценарії, засновані на літературних творах, пропонує вчитель, і саме вчитель виконує функції режисера, а всі ролі в спектаклі дістаються учням. Учні самі розподіляють ролі, виходячи зі своїх умінь, можливостей. У всіх  з'являється можливість використовувати мову, але ж це наше головне завдання - створити сприятливе середовище для  мовленнєвої практики . У таких постановках знайдеться місце  і  тим, у кого мовна підготовка не на найвищому рівні. Таким чином, навіть самі неактивні, боязкі учні виявляються залучені в цікавий процес з власної волі.

      Така взаємодія слухачів і вчителя порушує вже звичну лінію відносин учитель-учень, допомагає обом сторонам побачити один одного з нової сторони. У той же час такий вид взаємодії зміцнює довіру сторін одна до одної. Постановочна діяльність є ефективним практичним творчим завданням, результатом якого стає використання іноземної мови за стінами класу, в невимушеній атмосфері.

      Виходячи з вищесказаного, необхідність позаурочних заходів незаперечна. Саме тому на наших курсах ми регулярно застосовуємо її в роботі.