Хочете швидко і надовго запам’ятати слова? Фантазуйте!

Кожному відомо: аби вільно спілкуватися будь-якою іноземною мовою (в тому числі й англійською), потрібно не лише володіти правилами граматики і красивою вимовою, але й постійно поповнювати свій словниковий запас. Але як запам’ятати слова без зубріння, а так, щоб вони лишилися в пам’яті надовго? Перші Київські курсі іноземних мов рекомендують дуже легкий і дієвий спосіб – метод асоціацій (запам’ятовування інформації за допомогою побудови зв’язків між словом та його значенням), а простіше кажучи – просто трошки пофантазуйте. Причому чим смішнішими, безглуздішими і нелогічними будуть ваші фантазії, тим легше ви запам’ятаєте слово. Отже, поїхали!

Спосіб №1: метод звукових асоціацій. Що це таке і з чим його, як-то кажуть, їдять? Все дуже просто: ви вчите слова, підбираючи до них схожі за звучанням у рідній мові (причому за значенням вони не обов’язково мають співпадати). Наприклад, візьмемо слово bath. Із яким українським словом воно співзвучне? Правильно: БАСейн. Або ось ще декілька прикладів: scull (череп) – дуже схоже на український «скальп», pot (каструля) – «компот» (компот у каструлі), buzz (дзижчати) – співзвучне із звуком, який видають бджоли: «бззз». Легко? Йдемо далі.

Спосіб №2: метод оживлення ситуацій, тобто коли слово асоціюється з якоюсь ситуацією. Наприклад, вам ніяк не вдається запам’ятати, що plumber – це сантехнік. Давайте подумаємо, на яке українське слово схоже англійське plumber? Правильно – на пломбір. Уявімо, що надворі неймовірна спека, а у вас немає в будинку води. До вас прийшов сантехнік і в руці він тримає plumber – пломбір. І цей plumber стікає в нього по руці (надворі все ж все таки спека!:)), і сам plumber увесь у plumber. Або візьмемо bossy – владний. Спробуйте вимовити це слово і уявіть собі, що ви запізнюєтеся на роботу, де на вас вже чекає ну дуууже владний boss.

Спосіб №3: римування слів. Цей спосіб буде дуже корисним, коли ви, наприклад, вчите неправильні дієслова: bring – brought – brought – несу тобі я бутерброд; write – wrote written – написав чудовий хіт я. Цей метод підійде як дорослим, так і дітям.

Спосіб №4: метод автобіографічних асоціацій. Він подібній до методу №2 з тією лише різницею, що при запам’ятовуванні слова ви пов’язуєте його із якоюсь конкретною подією з вашого життя. Візьмемо, наприклад, слово fix – ремонтувати, чинити. Ну, мабуть, усі хоч раз бачили мультик «Фіксики», де маленькі чоловічки живуть всередині техніки та ремонтують її несправності. Дуже легко запам’ятати. Або дієслово stay – зоставатися залишатися. Хоча б раз у житті хтось вам говорив: «Зоstayся, будь ласка!».

Як бачите, метод асоціацій можна застосовувати до будь-якого слова. І як показує практика, це не тільки дієво, а ще й весело. Спробуйте і ви!

Вікторія Гонецька, 
викладач англійської мови, м. Харків